Na jednej strane stačí, ak otvoríme internet a nájdeme stovky článkov, rád, doporučení či blogov na tému problémy s erekciou. Takisto pravidelne vzniká nemalý počet online objednávok v podobe prípravkov na zlepšenie erekcie. Na druhej strane však takmer ani neexistujú prípady, kedy by muži tento svoj problém riešili s niekým z očí do očí a ústne. Maximálne (a žiaľ ojedinele) so svojim lekárom, možno ešte tak so svojou partnerkou, respektíve ženou.
Môžeme však povedať, že nie každá forma erektilnej dysfunkcie má totožnú podobu či zdroj. Takisto vždy nemusíme vravieť o komplikovanom či náročnejšom odstránení porúch. Niekedy možno stačí nasledovať isté preventívne kroky a problém postupne odstraňovať zavedením zdravších krokov do nášho života.
Je však na mieste, aby sme si opísali, aké druhy erekcií, respektíve faktory jej vzniku poznáme:
· Reflexná erekciamá fyzický charakter, čiže vzniká fyzickou stimuláciou
· Psychogénna erekcia má pôvod v našich sexuálne orientovaných predstavách, takisto vzniká na základe vizuálnych vnemov
· Nočná erekcia dá o sebe vedieť počas spánku, v noci a mimo nášho priameho vedomia
Z tohto rozdelenia nepriamo vyplýva, že poruchy s erekciou môžu mať buď organickú alebo psychickú príčinu.
Teda buď vravíme o faktore vplyvom telesného ochorenia ako problémy s cievami, srdcom, vysokým krvným tlakom, cukrovkou, nadváhou či obezitou, ktorých vznik môže byť zapríčinený nesprávnou životosprávou, nedostatkom pohybovej aktivity a celkovo pomerne nezdravým životným štýlom.
Alebo je tu druhá a povedzme priamo, že častejšia príčina, a teda psychický faktor, konkrétnejšie pravidelný stres a strata schopnosti sústrediť sa, respektíve koncentrovať. Takisto môžeme vravieť o strate sebadôvery či skrátka psychickej nevyrovnanosti, ktoré sa takisto silným vnemom podpisuje pod opisované poruchy s erekciou, predovšetkým z hľadiska predčasnej ejakulácie, ale nie je vylúčené, že tiež neschopnosťou „postaviť sa“ či vykonať kvalitný styk.